Isik_Guner_botanical_art

IŞIK GÜNER1983 ‘ te Ankarada doğdu.

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi'nde Çevre Mühendisliği bölümünde tamamladı. Eğitimi sırasında, Boğaziçi Üniversitesi'nde, ANG Vakfının düzenlediği, eğitmenliğini Christabel King’in yaptığı Bitki Resim kurslarına katıldı. 2006 yılında eğitimini tamamladıktan sonra tam zamanlı Bitki Ressamı olarak çalışmaya başladı.
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi'nde çeşitli projelerde yer almakta, İspanya, Şili ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde, düzenlenen kurslarda eğitmenlik yapmaktadır. • 2006 yılından beri kendi kurslarını düzenlemektedir ve çeşitli organizasyonlarla birlikte çalışmaktadır:   NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ, İSTANBUL, TÜRKİYE

   “Bilim ve Sanatın Buluştuğu Nokta: Bitki Ressamlığı”

   Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nde, 2008 yılından beri, eğitmenliğini Işık Güner’in yaptığı, bitki ressamlığı kursları düzenlenmektedir. Bu kurslar başlangıç seviyesinde olmasına rağmen, yeteneklerinizi geliştirmek ve suluboya tekniğini daha iyi kavramak için çeşitli ileri seviye kursları da bulabilirsiniz. Bahçenin büyüleyici ortamı, ayrıca katılımcılara dinlenmeleri ve bahçenin bitkilerini daha yakından tanımaları için de olanak sağlamaktadır.

   Daha fazla bilgi için..

   KARS DOĞAL ZENGİNLİK PROJESİ, KARS,TÜRKİYE

   “Anadoludaki İlk Bitki Ressamlığı Kursu”

   2006 ve 2009 yılları arasında, Işık Güner, Kars-Iğdır Doğal Zenginlik Projesinin Kars’da organize ettiği kurslarda eğitmenlik yaptı. Bitki çeşitlilği bol olan bu bölgede yapılan kurslarda, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen yetmiş katılımcı tarafından, altmış farklı bitki türü resmedildi.

   Daha fazla bilgi için..

   RBGE BİTKİ İLLUSTRASYONU DİPLOMA KURSU, EDINBURGH, İSKOÇYA

   “Önde gelen Bitki İllustrasyon Kurslarında biri : RBGE Diploma”

   Işık Güner, Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi'nde düzenlenen , yürütücülüğünü Jacqui Pestell’in yaptığı diploma kurslarında, önde gelen çeşitli bitki ressamları ile birlikte eğitmenlik yaptı. İki yıllık bu kurslarda, bitkileri resmetmek için karakalem, teknik kalem ve boyama konusunda ihtiyacınız olan bütün teknikler öğretilmektedir. Ana odak noktası gözlemsel çizim, teknik kalem ve boyama teknikleri olan bu kursları tamamladığınızda, birçok bitki illustrasyon teknikleri konusunda uzmanlık kazanmış olursunuz.

   Daha fazla bilgi için..

   HAFTASONU ATÖLYELERİ, EDINBURGH, İSKOÇYA

   “En ince boyama tekniklerinden biri: Suluboya”

   2010 yılından beri, Işık Güner, Edinburgh’da kendi kurslarını organize etmektedir. Mevsimlik bitkilerin güzelliğini ve canlılığını konu alan bu kurslarda, bitkinin yapısı, yüzeyi ve detayları öğrenilirken, canlı, gerçekçi ve haraketli bitki resimleri yapabilmek için ışık- gölge ve renkler konusunda da yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz ortam sunulmaktadır.
   Az sayıda katılımcının kabul edildiği bu kurslarda, bireysel ihtiyaçlarınıza yönelik birebir çalışmalar yapılırken, kurslar her seviyeden öğrencinin katılmasına da olanak sağlamaktadır.

   Ayrıca Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi'nde Master Dersleri vermektedir.


   2008 yılında, Ankara’da Profesyonel minyatür eğitmenlerinin katılımıyla Ankara- Olgunlaşma Enstitüsünde
   "Bitki Ressamlığı Başlangıç Kursu" Hacettepe Üniversitesi’nde“Teknik Kalem Kursu” nda eğitmenlik yaptı.   Düzenlenen ursları görmek için tıklayın lütfen

 • Ödül aldığı sergiler:   2014 ITU RSG, Istanbul – First solo exhibition
   2014 RHS, London – "Altın Madalya" ve Gunnera tinctoria adlı resmi ile "Serginin en iyi resmi" ödülünü almıştır.
   2013 BISCOT, Edinburg – "Altın Madalya" and "Mary Mendum Madalyası"
   2011 BISCOT, Edinburg – "Altın Madalya" and "Mary Mendum Madalyası" (Şu ana kadar bu ödülü alan ikinci kişidir), ayrıca Araucaria araucana adlı resmi ile "Serginin en iyi resmi" ödülünü almıştır.
   2010 RHS, London – "Altın Madalya" ve Araucaria araucana adlı resmi ile "Serginin en iyi resmi" ödülünü almıştır.
   2009 BISCOT, Edinburg – “Gümüş Madalya” almıştır

 • Diğer Yayınlar:   2015, Curtis's Botanical Magazine, Volume 32, Part 2, Haziran Discocalyx dissecta
   2013, Curtis's Botanical Magazine, Volume 30, Part 2, Temmuz Gundelia tournefortii
   2012, Thai Forest Bulletin, No.40, Kasım, Sombrania albiflora
   2010, Royal Horticultural Society, Rhododendron, Camellia ve Magnolia, yeni tür: Rhododendron trancongii (Ericaceae)
   2007, Willdenowia Dergisi, yeni tür: Ferulago (Apiaceae)
   2007, Şubat Bagbahce Dergisi
   2006, Şubat Bagbahce Dergisi
   2005, Ocak Bagbahce Dergisi

   İllustrasyonlarını Işık Güner’in yaptığı 'Bitkileri Tanıyalım' adlı çocuk kitabı, 2006 yılında Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi tarafından basılmıştır.

 • Şu anda çalışmakta olduğu projeler:   Resimli Türkiye Florası
   The Beauty of Orchids - Orkide Projesi
   Nepal Projesi - Artist to Kathmandu
   Transilvanya Frolegium
   Şili Bitkileri Kitabı